Rzemiosło kamieniarskie (lub rzemiosło kamieniarskie) polega na tworzeniu budynków, budowli i rzeźb z kamienia pochodzącego z ziemi i jest jednym z najstarszych rzemiosł w historii ludzkości. Materiały te zostały wykorzystane do budowy wielu trwałych, starożytnych zabytków, artefaktów, katedr i miast w wielu różnych kulturach. Do słynnych dzieł masonerii należą piramidy egipskie, tadż Mahał, inkaski mur Cusco, posągi Wyspy Wielkanocnej, Angkor Wat, Borobudur, Tihuanaco, Tenochtitlan, Persepolis, Katedra Partenon, Kamiennehenge i Chartres.

Zakład Kamieniarski Elżbieta Treska a definicja zawodu

Murowanie jest rzemiosłem polegającym na formowaniu szorstkich skał w dokładne geometryczne kształty, niekiedy proste, ale o znacznej złożoności, a następnie na układaniu powstałych w ten sposób kamieni, często wraz z zaprawą, w struktury.
Kamieniarz na moście turniejowym Eglinton z bogatą ofertą narzędzi branżowych. Natomiast o zakładzie kamieniarskim więcej na: Zakład Kamieniarski Elżbieta Treska.

zakład kamieniarski

Kwarmistrzowie rozłupują arkusze skał i wydobywają z ziemi powstałe w ten sposób bloki kamienne.
Piłami o końcówkach diamentowych prawnik kroi te surowe bloki na prostopadłościany o żądanej wielkości. Powstały w ten sposób blok, jeśli zostanie zamówiony dla konkretnego komponentu, jest znany jako przepiłowany z sześciu stron.

Murkowie bankierzy mają charakter warsztatowy i specjalizują się w obróbce kamieni w kształtach wymaganych przez projekt budynku, co znajduje odzwierciedlenie w świątyniach i formie łóżka. Mogą wyprodukować wszystko, od kamieni z prostymi fazami po okna trakerskie, szczegółowe listwy i bardziej klasyczny mur architektoniczny budynku. Podczas obróbki kamienia z ciętego bloku murarz zapewnia, że kamień jest ułożony we właściwy sposób, dzięki czemu ukończone prace znajdują się w budynku w takiej samej orientacji, w jakiej został uformowany na gruncie. Od czasu do czasu, choć niektóre kamienie muszą być właściwie zorientowane dla danego zastosowania; dotyczy to voussoirów, dżemów, zagajników i gzymsów.

Zakład Kamieniarski Elżbieta Treska a nagrobki

Podstawowe narzędzia, metody i umiejętności murarza bankierskiego istnieją jako rzemiosło od tysięcy lat.
Rzeźbiarze przekraczają granicę od rzemiosła do sztuki i wykorzystują swoje zdolności artystyczne do rzeźbienia kamienia w liście, postacie, zwierzęta lub abstrakcyjne projekty.

Murki mocujące specjalizują się w mocowaniu kamieni na budynkach, przy użyciu sprzętu podnoszącego oraz tradycyjnych zapraw wapiennych i szlamów uszczelniających. Czasami stosuje się nowoczesne cementy, mastyksy i żywice epoksydowe, zwykle do specjalistycznych zastosowań, takich jak okładziny kamienne. Stosowane są również metalowe mocowania, od prostych kołków i skurczy po specjalistyczne mocowania jednorazowe. Dokładne tolerancje sprawiają, że jest to zadanie wymagające wysokich kwalifikacji.
Nagrobki i napisy rzeźbione są przez murarzy pamiątkowych lub monumentalnych murarzy.

Nowoczesny kamieniarz przechodzi kompleksowe szkolenie, zarówno w klasie, jak i w środowisku pracy. Umiejętności praktyczne dopełnia dogłębna znajomość każdego rodzaju kamienia, jego zastosowania i najlepszych zastosowań, a także sposobu obróbki i mocowania. Murowany może być wykwalifikowany i kompetentny do wykonywania jednej lub wszystkich gałęzi kamieniarstwa. W niektórych obszarach występuje tendencja do specjalizacji, w innych do zdolności adaptacyjnych.