Jakie są właściwości lecznicze pestek słonecznika?

Pestki słonecznika obfitują w aminokwasy oraz nienasycone kwasy tłuszczowe, są sposobem na pozyskanie witamin E, B, A i D, cennych przeciwutleniaczy, cynku, potasu i wapnia. Wszelkie te składniki są bardzo ważne dla zachowania równowagi organizmu, a tym samym dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Pestki słonecznika są bardzo ważne dla zdrowia, ale należy je spożywać w określonej ilości.

Pestki słonecznika – na co będą szczególnie dobre?

Pestki słonecznika są wyjątkowo bogatym źródłem składników odżywczych. Interesująca jest ich bogata zawartość antyoksydantu witaminy E, która odpowiada za płodność oraz fitosteroli, które mogą mieć znaczenie w walce z cholesterolem, schorzeniami serca i nowotworami.

W walce z cholesterolem

Warto wiedzieć, że pestki słonecznika to jeden z produktów o największej zawartości fitosteroli, czyli związków obniżających poziom cholesterolu we krwi, a tym samym zapobiegających powstawaniu zmian miażdżycowych w układzie krwionośnym. Dodanie od jednej do trzech łyżek stołowych nasion słonecznika dziennie do płatków śniadaniowych, płatków zbożowych, sałatki owocowej lub warzywnej znacznie obniży poziom cholesterolu. Nie należy przekraczać zalecanej codziennej dawki nasion, bo choć są one łatwym do zdobycia źródłem wielu cennych składników odżywczych, to jednocześnie są doskonałym źródłem kalorii i mają wysoką zawartość tłuszczu.

W walce z nowotworami złośliwymi

Fitosterole zawarte w pestkach słonecznika nie tylko zapobiegają miażdżycy i innym chorobom układu krążenia, ale także przeciwdziałają nowotworom, zwłaszcza męskich narządów płciowych. Inną substancją zmniejszającą ryzyko zachorowań jest kwas linolowy, który w szczególności pomaga w walce z nowotworami piersi, płuc, jelita grubego i skóry (czerniak).

Jak pestki słonecznika poprawiają układ rozrodczy?

Odpowiednia ilość antyoksydantu witaminy E pozwala na prawidłowe funkcjonowanie narządów układu rozrodczego, a dotyczy to zwłaszcza facetów. Niedobór tego związku chemicznego może ograniczać produkcję niezwykle ważnego hormonu zwanego hormonem luteinizującym, co może powodować degenerację plemników. Dostarczanie witaminy E jest również niezbędne dla kobiet, szczególnie w okresie ciąży. Panie mogą również zastanawiać się nad korzystnym wpływem witaminy E na atrakcyjność. Jest ona antyoksydantem, który pomaga neutralizować wolne rodniki, które odpowiadają za powstawanie zmarszczek i spowalnia starzenie się skóry (dlatego też może być nazywana witaminą młodości).